Partajarea averii

15 августа 2020 187

Buna ziua! Sunt divortata de 12 ani si cu fostul soț am procurat o casă, în care am locuit împreună cu cei 2 copii toți acești ani. Fostul soț este peste hotarele țării și revine în țară de 1-2 ori pe an. Am locuit în casa comună din motiv ca nu aveam unde să plec cu copiii. Mereu imi spuneam că mai răbd puțin să cresc copiii, apoi plec din această situație neplăcută. La moment copilul cel mare are 18 si cel mic 14. E posibil sa fac partajarea averii dupa atata timp? Am incercat sa discut cu fostul soț, poate găsim o ieșire din situatie, dar el mi-a spus că acum banii rezolvă totul si eu voi rămâne cu nimic. După divorț, copiii au rămas cu mine, poate ajută acest lucru la ceva. Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Inga,

Conform Codului Familiei pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani.

Respectiv nu o să puteți să vă adresați în judecată cu o acțiune.

Unica soluție este calea amiabilă.

16 августа 2020
  • Юрисконсульт

D-na Inga, în afară de celea menționate de colegul meu dl. Artur, DVS trebue să vă conduceți de Codul civil Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă... mai detaliat de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege. Așadar, RVS ați omis termenul de adresare în instanță.

17 августа 2020