Partajarea averii după 10 ani de la divorț

15 января 2020 123

Bună ziua. Vreau să cumpăr o casă, dar proprietarii sunt divorțați din 2010, partajarea averii nu au făcut-o și toate actele teren și proiectul casei sunt pe numele soției. Terenul i-a fost repartizat doamnei de la primărie când ei erau căsătoriți. Ea poate vinde imobilul fără acordul fostului soț? Vă mulțumesc anticipat.
P.S. La cadastru figurează doar terenul, casa nu este data in exploatare.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Termenul de înaintare a actiunii de partajare a averii este de 3 ani.
Eu consider că doamna ar putea vine bunul fără acordul soțului.
În cel mai rău caz, pe viitor în caz de litigiu, soțul ar putea pretinde doar asupra terenului, avînd în vedere că casa încă nu este dată în... mai detaliat exploatare.
Și să nu uităm că Dvs. sunteți un cumpărător de bună-credință, or, proprietara la moment nu este căsătorită iar în Registrul bunurilor imobile figurează doar numele ei în calitate de proprietar.

16 января 2020