Partajarea averii dupa divort

27 июня 2020 93

Buna ziua. In timpul casatoriei am cumparat un automobil. Dupa divort se imparte in jumatate? Banii care au fost stransi in timpul casatoriei se impart la doi? Daca a fost procurat un apartament înainte de casatorie, dar vandut in timp ce eram casatoriti, ce se face in acest caz? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Lilia,

Regula generala este că toate bunurile obținute în timpul căsătoriei sunt partajate la divorț în jumătate.

Mașina poate fi luata de către un soț, iar celălalt soț să primească o sumă de bani în locul jumătății sale.

28 июня 2020