Partajarea imobilului

7 июля 2021 143

Nu suntem divortati, sotul vrea sa vanda apartamentul si are nevoie de acordul meu. Pot cere sa-mi elibereze o recipisa, in care sotul sa confirme ca imi va da jumate din pretul apartamentului vandut? Unde se poate perfecta acest document, la notar sau alt jurist?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Ala,

Daca bunul a fost procurat in timpul casatoriei el apartine in proprietate comuna in devalmasie. Respectiv conform legii venitul obtinut in urma vinzarii acestui bun urmeaza a fi impartit in parti egale intre dvs si sotul dvs in caz de divort.

O zi buna!

7 июля 2021
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Atunci cind va trebui sa semnati contractul de vinzare cumparare la notar, cumparatorul trebuie sa achite banii. In acel moment cereti partea Dvs., apoi semnati.

8 июля 2021