Partajarea imobilului

28 февраля 2021 54

Buna ziua! Parintii mei au construit casa fiind in casatorie, insa ultimii 20 de ani nu au locuit impreuna. Dupa decesul mamei, 1/2 cota parte din casa am mostenit-o eu. Tata m-a declarat mostenitor nedemn si a facut testament pe numele surorii sale. Cum pot vinde partea mea de casa daca nici tatal, nici sora sa nu vor sa vindem casa si sa impartim banii, dar nici nu sunt interesati sa cumpere partea mea.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Situația este una dificilă, insă rezolvabolă, am întâlnit asemenea cauze, soluți a o poate oferi doar instanța de judecată, anume in vederea radcumparării cotei sau vinzarii bunului și imparțirea banilor.
Procesul e anevoios si cam de lunga durată datorită faptului ca părțile nu doresc sa ajungă la un numitor comun din... mai detaliat principiu de regulă, totuși o finalitate va exista.

1 марта 2021