Partajul averii comune (casă)

28 февраля 2020 95

Bună ziua. Unchiul meu a divorțat anul trecut de soția lui. Aceasta nu vrea sa comunice deloc cu unchiul și comunica doar prin avocat cu el. Ei au o casa și acum vor sa o împartă. Unchiul meu nu are bani sa răscumpere jumătatea ei de casa, el e invalid și nu are bani nici de judecata. Întrebarea mea este: dacă el nu are bani sa ii dea, ce se întâmplă? Și dacă ea nu vrea jumătatea ei de casa, ci insista ca vrea bani?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Sunt mai multe variante:
1) soția solicită casa și îi achită unchiului jumătate din preț;
2) soția ar putea insista pe vînzarea casei și ambii să obțină cîte 1/2 din prețul vînzării;
3) împărțirea casei in două astfel încît ambii să poate locui separat, dacă planul casei permite.

Unchiul dvs. ar trebui să angajeze... mai detaliat un avocat, or, daca situația financiară nu-i permite, să beneficieze de unul gratuit de stat www.cnajgs.md

1 марта 2020