Pașaport biometric

28 июля 2019 17

Bună! Dacă o persoana este condamnat la un an cu suspendare, e posibil sa își facă pașaport în acest timp? Vorbesc de cel al nostru, biometric. Recent a fost în UE cu permisiunea de a se întoarce la timp. S-a întors, dar ii expira pașaportul și vrea sa își facă altul. E posibil sau nu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
nu ar fi cazul de interdicție pentru a perfecta actele, ci anume pentru ieșirea de pe teritoriu RM sau alte măsuri de constrîngere care sunt expres prevăzute de actul de dispoziție.

6 августа 2019