Pași pentru cumpărarea unei case

1 июля 2020 68

Bună ziua. Vrem să procurăm o casă recent dată în exploatare. La moment actele se află la cadastru pentru atribuirea numărului cadastral. Care sunt pașii care trebuie urmați în continuare de către vânzător și de către noi, în calitate de cumpărători, pentru ca să devenim proprietari cu acte în regulă?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Mihaela, bună ziua!

Contractul de vânzare-cumpărare în mod obligatoriu se autentifică notarial.
Printre altele, trebuie să verificați actul juridic în temeiul căruia vânzătorul deține dreptul de proprietate asupra terenului, să verificați toate actele pe casă, pornind de la proiect, autorizație de construcție, extrasul total din Registrul bunurilor imobile și altele.

În prealabil adresați-vă... mai detaliat la un notar pentru a vă consulta și asigura că toate actele sunt în regulă. Autentificând un contract de vânzare-cumpărare a bunului imobil notarul doar vă asigură condițiile de legalitate ale încheierii tranzacției.

Pentru a vă asigura că actele sunt în regulă, nu există interdicții sau grevări este cazul să contractați un avocat.

Succes.

2 июля 2020