Pastrarea numelui dupa casatorie

25 августа 2022 59

Buna ziua. Planific sa ma casatoresc cu un cetatean roman. Dansul este stabilit in Germania. Dorim sa facem reintregirea familiei. Imi pot pastra numele de familie purtat la moment pentru a evita perfectarea tuturor actelor? Mentionez ca detin doar pasaport biometric.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
schimbul de nume este un drept și nu o obligație, astfel, dacă nu se dorește careva modificări, urmează ca la depunerea cererii pentru înregistrarea căsătoriei să menționați că nu doriți modificarea numeleui, astfel, fiecare își păstrează numele (discutați cu reprezentanții de la OSC).

26 августа 2022