Pauza de masă

28 января 2020 82

Bună ziua. Eu lucrez profesoară într-un liceu din capitală. Ieri am avut o ședință la serviciu și directoarea ne-a spus că trebuie să ne modificăm fișa cu repartizarea timpului, deoarece nu este inclusă pauza de masă. Și că pe ea o obligă legea să ne dea cel puțin 30 min. pauză de masă. Menționez că profesorii au doar 35 ore de muncă pe săptămână, așa este în codul muncii. Acum doamna zice că vom sta la lucru intre 8:00-15:30, în loc de 8:00-15:00. E corect așa?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Codul Muncii prevede ca salariatilor TREBUIE sa le fie acordata pauza zilnica de cel putin 30 minute.
Daca angajatorul acorda aceasta pauza, volumul Dvs. de munca zilnic de 7 ore va fi, intr-adevar, de la 8 la 15.30 .
Acesta este un drept al dvs in calitate de... mai detaliat salariat.
Codul Muncii prevede expres ca dvs nu puteti renunta la un drept oferit de aceasta lege.
Deci, este perfect legal.

28 января 2020