Pedeapsă penală pentru vrăjitorie?

3 мая 2023 22

Bună ziua. Exista pedeapsă penală pentru vrăjitorie, dacă deții dovezi clare precum că persoana învinuită spune că îți va cauza moartea?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Pentru vrăjitorie nu este prevăzută pedeapsă penală.
Este prevăzută pentru amenințarea cu moartea:
Articolul 155. Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea

gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii

(1) Ameninţarea... mai detaliat cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, săvârșită inclusiv prin intermediul unui sistem informatic, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.

(2) Aceeași faptă săvârșită din motive de prejudecată

se pedepsește cu amendă de la 650 la 850 unități convenționale sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 200 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 2 la 4 ani.

5 мая 2023