Pedeapsa pentru furt

31 мая 2018 75

Buna ziua. Am asa o intrebare: eu am lucrat in calitate de vanzatoare la un magazin de lactate si recunosc ca am luat banii (zece mii de lei). Acum politistul mi-a spus sa rezolv intrebarea pe cale pasnica cu directorul. Dar daca directorul nu vrea, ce pedeapsa pot primi - pot fi inchisa in puscarie? Eu is tanara (am 22 ani, cu 2 copii), verde inca la cap, e prima data cand gresesc in fata legii. Ce pedeapsa pot primi?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Alina.

Acțiunile dumneavoastră pot fi pedepsite cu amendă în mărime de până la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore.

Chiar dacă legea prevede și pedeapsa cu închisoarea pentru fapta comisă, consider că judecătorul nu o să vă aplice această pedeapsă... mai detaliat privativă de libertate, ținând cont de circumstanțele cauzei expuse de dumneavoastră mai sus.

Totuși, v-aș sfătui să încercați să vă împăcați cu victima.

O zi bună.

1 июня 2018