Pedeapsa pentru furt din magazin

22 июля 2021 321

Care este pedeapsa pentru o forfecuta de tăiat unghii (75 lei) neachitata la casa dintr-un magazin? Am luat-o neintenționat, am uitat de ea s-o scot din buzunar la casă, dar oricum e furt. După 1-2 ore am fost telefonat de serviciul pază al magazinului ca să întorc produsul. Am venit. Șeful de la paza mi-a spus: ori achit de zece ori valoarea produsului, ori cheamă poliția și o să achit mai mult. Suma e prea mare, părerea mea, eu nu am recunoscut ca furt, dar neatenție și grabă. În final, am ajuns la suma de 250 de lei, pe care am achitat-o și am semnat un acord. În schimb nu am primit o copie a acordului sau cec ca am achitat. Nu mi s-a permit nici să fotografiez acordul. Care este pedeapsa legală pentru asa caz dacă se chema poliția? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Igor, ați săvîrțit o contravenție administrativă, conform Codului cotravențional Articolul 105. Sustragerea în proporţii mici din avutul proprietarului
Sustragerea în proporţii mici din avutul proprietarului prin furt, însuşire, delapidare, abuz de serviciu sau... mai detaliat escrocherie
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore. Cu DVS sau purtat incorect, paza a însuțit banii transmiși lor, n-au fost îndrept să vă ducă în eroare, au săvîrțit o acțiune de abuz.

22 июля 2021