Pedeapsa pentru parasirea locului accidentului rutier in urma caruia a decedat o persoana

22 февраля 2022 501

Buna ziua. Care este pedeapsa cand parasesti locul unui accident rutier in urma caruia a-i omorat o persoana, dar nu din vina ta? Ti-a iesit in cale o persoana si ai dat in ea, persoana a decedat, iar soferul de frica si soc a fugit de la fata locului (cu toate ca nu e vina lui, dar a fugit din cauza socului)?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Alex, eu îți aduc la cunoștință ce spune Codul contravențional legat fără deces Articolul 243. Părăsirea locului în care s-a produs accidentul rutier
(1) Părăsirea de către persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a... mai detaliat produs accidentul ce a cauzat consecinţele prevăzute la art.242 alin.(1), dacă fapta nu constituie infracţiune, cu excepția accidentului rutier documentat prin procedura de constatare amiabilă a accidentului, prevăzută de Legea nr. 414/2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule,

[Art.243 al.(1) dispoziția modificată prin LP16 din 15.02.19, MO86-92/08.03.19 art.146; în vigoare 08.03.19]
se sancţionează cu amendă de la 40 la 50 de unităţi convenţionale sau cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 6 luni la 1 an, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 20 la 40 de ore, sau cu arest contravenţional pe un termen de la 7 la 10 zile.
(2) Părăsirea de către persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a produs accidentul ce a cauzat consecinţele prevăzute la art.242 alin.(2), dacă fapta nu constituie infracţiune, cu excepția accidentului rutier documentat prin procedura de constatare amiabilă a accidentului, prevăzută de Legea nr. 414/2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule,

[Art.243 al.(2) dispoziția modificată prin LP16 din 15.02.19, MO86-92/08.03.19 art.146; în vigoare 08.03.19]
se sancţionează cu amendă de la 50 la 100 de unităţi convenţionale sau cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 1 la 2 ani, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 40 la 60 de ore, sau cu arest contravenţional pe un termen de la 10 la 15 zile.
Articolul 242. Încălcarea regulilor de circulaţie rutieră soldată cu deteriorarea bunurilor materiale ori cu cauzarea de vătămări corporale ușoare
(1) Încălcarea de către conducătorul de vehicul a regulilor de circulaţie rutieră soldată cu deteriorarea neînsemnată a vehiculelor, a încărcăturilor, a drumurilor, a instalaţiilor rutiere, a altor instalaţii sau a altor bunuri ori cu cauzarea de vătămări corporale neînsemnate victimei

[Art.242 al.(1) dispoziția modificată prin LP16 din 15.02.19, MO86-92/08.03.19 art.146; în vigoare 08.03.19]
se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare.
(2) Încălcarea de către conducătorul de vehicul a regulilor de circulaţie rutieră soldată cu cauzarea de vătămări corporale uşoare victimei sau cu deteriorarea considerabilă a vehiculelor, a încărcăturilor, a drumurilor, a instalaţiilor rutiere, a altor instalaţii sau a altor bunuri
se sancţionează cu amendă de la 24 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 6 puncte de penalizare.
Iar acuma ce spune Codul penal Articolul 264. Încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport
al. 3 (3) Acţiunea prevăzută la alin.(1), care a provocat:

a) vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;

b) decesul unei persoane,

se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
Poliția se v-a clarifica în situația creată

24 февраля 2022
Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua, situatia descrisa ne sugereaza prezenta unui concurs de infractiuni , si anume art 149 Cod penal (lipsirea de viata din imprudenta) în concurs cu art 163 alin.2 Cod Penal (lăsarea în primejdie).
Pentru prima infractiune pedeapsa este de până la 3 ani de închisoare, iar pentru a doua... mai detaliat infracțiune de până la 4 ani .
Pedeapsa definitivă pentru concurs de infracțiuni se stabileşte numai prin
cumulul parțial sau total al pedepselor care însă obligatoriu trebuie să fie mai mare decât cea mai aspră pedeapsă dintre cele cumulate cu cel puțin o zi în cazul închisorii.

Vă îndemn să apelați la serviciile unui avocat care va studia mai detaliat situatia dvs.

25 февраля 2022