Penalitate exorbitantă

1 апреля 2020 39

În 2018 am încheiat cu o companie de construcții un contract de vanzare-cumparare a unui apartament. Prețul urma a fi achitat în mai multe rate în anumiți termeni. Am achitat integral prețul, dar unele rate au fost achitate cu întârziere, penalitatea de întârziere prevăzuta de contract fiind de 0,2% din suma datorată pentru fiecare zi de întârziere! Acum compania spune că am o datorie de 9.000 Euro din penalitati. Ce pot face? Cine mă poate ajuta?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Andreea,

Din ce cauză ați avut întîrzieri? Trebuie de studiat clauzele contractuale, posibil există clauză de exonerare de răspundere în caz că întîrzierea este justificată.

2 апреля 2020