Pensia alimentara

5 ноября 2018 44

Buna ziua! Sunt in divort din 2012, din casatorie am un copil minor, fostul sot a fost decazut din drepturi parintesti in 2014 pe motiv de eschivare de la plata pensiei alimentare. Din 2017 imi tot solicita o procura. Am informatie ca lucreaza peste hotare (in Marea Britainie). Este posibil sa aiba interdictie de a parasi tara din cauza alimentelor? Ca nu inteleg ce procura vrea de la mine.
P.S. din momentul decaderii din drepturi nu am apelat la serviciile executorului.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Urmează să înțelegeți că din momentul în care acesta nu achita pensia alimentara ca sancțiune a fost decăzut din drepturile părintești, astfel fără ai fi aplicată interdicția de a părăsi țara.

Cel mai probabil procura pe care o solicită este pentru a avea dreptul de călători cu copilul minor deoarece... mai detaliat acesta poate fi însoțit de un părinte în cazul lui fiind decăzut de drepturi ar avea nevoie de o procură.

5 ноября 2018