Pensia alimentara

21 февраля 2019 24

Buna ziua. Am cateva intrebari referitor la pensia alimentara, daca ma puteti consulta. Situatia este urmatoarea: titlul executor este la executor. Pensia alimentara nu este achitata. Nu am nevoie de ea, am transmis titlul la executor doar pentru a ma proteja intr-un fel de "drepturile" pe care pretinde a le avea fostul sot, fara a se implica in vreun fel in cresterea copilului. Acum, din anumite motive, as vrea sa-mi retrag cererea de la executor. Intrebarile mele sunt:
1. In cazul in care imi retrag titlul de la executor, datoria acumulata, legal se considera achitata?
2. Daca ordonanta nu este la executor si pensia alimentara nu este achitata, poate tata pretinde pe viitor sa fie intretinut de catre copil?
3. Este vreo posibilitate ca in cazul in care imi retrag cererea de la executor, datoria acumulata sa raman valabila pe viitor, iar tatal sa nu poata pretinde sa fie intretinut la batranete? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-na Elena,
1. Nu se considera stinsă.
2. Da poate pretinde.
3. In cazul în care retrageți titlul din executare pentru perioada când nu este în executare la un executor judecatoresc nu veți putea solicita încasarea forțată dacă, tatăl nu va achita benevol.
Nu este posibil ca copilul sa fie scutit de... mai detaliat aceasta obligație.

22 февраля 2019