Pensia alimentara

28 июля 2022 119

Bună ziua. Un cuplu a divorțat 4 ani în urmă. La divorț, soția a spus ca nu are nevoie de pensie alimentară și nu s-a făcut niciun act de stabilire a pensiei. După 4 ani, însă, s-a răzgândit și dorește ca fostul soț să achite pensie alimentară copiilor, dar fostul soț nu lucrează legal și nici nu a lucrat vreodată. Acum acesta se află peste hotare, dar tot nu lucrează legal. Cum se va stabili pensia alimentară?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Dorina, un cuplu asta înseamnă DVS, nu importă, DVS sunteți în drept să solicitați pensia alimentară, dar vreau să vă atenționez, când ați solicitat divorțul în cerere ați menționat de pensia alimentară, judecătorul v-a întrebat de așa ceva, dacă da atuncea poate să aveți probleme, instanța poate să... mai detaliat vă respingă cererea despre pensia alimentară. Mai detailat puteți să apelați la viberul de pe telefonul +37358669950.

29 июля 2022