Datorie la plata pensiei alimentare

24 марта 2021 29

Bună ziua. Sunt studentă, ma aflu peste hotare, am 21 de ani. Tatal meu biologic nicidecum nu vrea să îmi plătească datoria la pensia alimentara in marime de mai mult de 1.000 de euro. Executorul judecatoresc care se ocupă de acest caz nu face nimic. Am aflat ca tata este angajat oficial Eleste recasatorit și mai are 2 copii. Câteva luni în urma a murit mama lui, prin urmare a primit și o moștenire. Vă rog mult să îmi dați vreun sfat ce aș putea face ca să obțin suma menționată. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Nu sunt sigur că dvs. aveți calitatea de creditor în procedura de executare, dar desigur că se poate de întreprins acțiuni privind încasarea forțată a datoriei. Mai mult ca atît dacă dispune de bunuri mobile sau imobile, urmează să fie identificate și înstrăinate la licitație.

25 марта 2021