Pensia alimentară

11 января 2019 97

Salut! Sunt obligat să prezint mereu dovada plății pensiei alimentare pentru copil unui executor judecatoresc?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Ghenadie,

Ar trebui să o prezentați atlfel, riscați să vă fie blocate mijloacele bănești de pe conturile bancare, iar pe bunuri să vă fie aplicat sechestru.

11 января 2019
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Pentru a evita această incomoditate, apropiațivă la executorul judecătoresc și stabiliți ca pe viitor pensia de întreținere sa fie încasată lunar de pe un cont bancar care îl aveți orice dacă nu aveți puteți să creați unul de unde lunar executorul va sustrage sumă necesară, astfel, nu va fi nevoie... mai detaliat să faceți această dovadă.

13 января 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
De regula, daca exista o procedura de executare silita, in procedura unui executor judecatoresc, privind incasarea pensiei de intretinere de la Dvs, Codul de Executare prevede ca din momentul intentarii procedurii, toate achitarile dintre debitor si creditor se fac prin intermediul contului executorului judecatoresc.
Trebuie sa solicitati... mai detaliat rechizitele bancare ale contului executorului, sa faceti platile la acel cont indicand destinatia platii (dupa numarul procedurii de executare), si astfel nu va fi nevoie sa demonstrati ca ati efectuat plata.

13 января 2019