Pensia alimentară

4 ноября 2020 341

Buna ziua. Fostul soț are restanță de 2 luni la achitarea pensiei alimentare. Azi l-am rugat să pună banii pe cont săptămână asta sau cea viitoare, iar el mi-a răspuns că va achita atunci când va putea. Apoi a scris că le va deschide copiilor conturi bancare și va depune banii acolo, iar când ei vor împlini 18 ani le va da cardurile. Am 2copii la întreținere, pensia este 1.000 lei pentru fiecare. Poate să facă așa ceva și să nu achite acum pensia? Mersi mult pentru răspuns.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu poate, acesta este obligat să achite pensia pînă la vîrsta de majorat care asigură creșterea și întreținerea acestora pe tot parcursul vieții pînă la 18 ani.

În caz de eschivare, executorul va aplica măsurile de asigurare în scopul executării dosarului și încasării sumei, în caz de prezența unui rol... mai detaliat pasiv în exercitarea atribuțiilor de către acesta dvs puteți veni cu o cerere în adresa lui prin care să solicitați aplicarea măsurilor eficiente și posibile la etapa respectivă care va fi dosarul inclusiv a măsurilor mai aspre.

5 ноября 2020

Mersi mult de răspuns

5 ноября 2020