Pensia alimentara

4 марта 2022 243

Bună! Sunt divortată pe cale judecatoreasca, fostul sot achita pensie alimentara in marime de 1/4 din salariu său. Acum a plecat peste hotare si cred ca va avea un salariu mai mare. El trebuie sa achite 1/4 din salariul precedent sau din acesta nou? Dacă din salariul nou, ce trebuie sa fac ca sa se recalculeze marimea pensiei alimentare? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Ludmila, este imposibil, De dorit soțul să converseze cu DVS sau cu executorul la care se găsește titlu de executoriu, dacă ați apelat oficiul. În caz, că nu depuneți de un așa executoriu, vă duceți la judecata, care a decis divorțul și faceți rost de titlu executoriu, care mai... mai detaliat apoi în depuneți un executoriu, ca el să ducă evidența strictă.

5 марта 2022