Pensia alimentara

25 ноября 2020 513

Nu am achitat pensia alimentara 2 luni de zile din principiu, pentru ca fosta soție nu ma lasă sa ma văd și sa vorbesc cu copilul. Ea a depus o cerere la executor ca eu am datorii din luna mai, dar mai apoi a recunoscut ca din august. Acum am achitat pentru lunile septembrie și octombrie, dar executorul îmi spune ca trebuie sa achit si 10% din suma ca taxa pentru serviciile executorului. Este corect așa, daca nu am achitat doar 2 luni? Nu am un lucru stabil și oficial, dar ma stradui sa achit 1.500 lei, așa cum a fost înțelegerea, dar acele 10% nu sunt de acord. Ce sa fac in asa situație?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Dacă este o hotărîre de judecată care a fost prezentată executorului, atunci va trebui să achitați 10%, dar nu întotdeauna, dar doar pe perioada cît nu ați achitat, atît cît s-a achitat forțat.
În ceea ce privește vizitarea copilului, trebuie să depuneți o cerere către autoritatea tutelară, în caz că nu... mai detaliat vă permite să vă vedeți.

29 ноября 2020