Fostul sot nu achita pensia alimentara

26 января 2021 19

Buna! Am divortat in 2019, avem un copil minor. Instanta a decis ca tatal copilului sa achite pensie alimentara, insa acesta se eschiveaza de la achitare. Executorul judecatoresc nu intreprinde nimic. Fostul sot nici nu tine legatura cu copilul si nici nu stiu unde se afla. Cum trebuie sa actionez?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

În cazul Dvs. trebuie să vă adresați cu o plîngere către Colegiul disciplinar al executorilor judecătoreşti. Conform pct. 3, 4, ORDIN Nr. 96 cu privire la aprobarea Regulamentului de activitate al Colegiului disciplinar al executorilor judecătorești:

3. Colegiul examinează cazurile privind tragerea la răspundere disciplinară a executorului judecătoresc la solicitarea... mai detaliat ministrului justiției, Consiliului Uniunii Naționale a Executorilor Judecătorești și persoanelor care invocă lezarea drepturilor sau intereselor lor legitime în procedura de executare.

4. Sesizarea privind tragerea la răspundere disciplinară a executorului judecătoresc (în continuare – sesizare) se prezintă în formă scrisă, cu specificarea motivelor care au stat la baza acesteia.

Datele de contact le găsiți aici: https://www.unej.md/

Servus

28 января 2021