Pensia alimentara

10 февраля 2020 277

Buna ziua. Am divortat de sotul meu in 2015, copilul nostru avand atunci aproape 5 ani, domiciliul copilului este stabilit cu mine. Tot atunci s-a hotarat si o pensie alimentara in valoarea de 690 lei (raionul Singerei). Insa de multi ani locuiesc in Bucuresti, impreuna cu copilul, el fiind deja elev in clasa a II-a. In Bucuresti platesc chirie si copilul este intretinut de catre mine in totalitate. Fostul sot are datorii pentru mai mult de 3 ani fata de noi. As dori sa aflu daca as putea cere recalcularea pensiei alimentare, avand in vedere ca copilul nu mai este prescolar sau daca as putea sa il decad pe fostul sot din drepturile parintesti. Acesta locuieste in Rusia in permanenta si intre timp si-a obtinut si cetatenia Rusiei, nu isi viziteaza copilul.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Da, există posibilitatea de a depune o cerere de chemare in judecata privind majorarea pensiei de întreținere.

Totodată, puteți depune și o cerere privind decăderea din drepturile părintești dacă aveți nevoie cu adevărat de asta, însă, instanțele cam nu prea admit astfel de cereri, trebuie de motivat foarte bine, nu doar... mai detaliat prin neplata pensiei alimentare.

10 февраля 2020