Pensia alimentara

5 октября 2019 106

Cat trebuie sa achite sotul pensia alimentara dupa divort, daca nu este angajat, pentru 2 copii: unul de 7 ani si altul de 14?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Legea nu stabilește o anumită sumă necesară în acest sens. Dvs. trebuie să calculați care este suma minimă necesară pentru întreținerea fiecăruia dintre copii și să solicitați de la tatăl copilului 1/2 din acea sumă, deoarece părinți au obligații egale în raport unul cu celălalt față de copiii săi.

Totuși, Biroul... mai detaliat Național de Statistică întocmește rapoarte privind minimul de existență pe anumite categorii de vârstă, trimestrial, semestrial și anual.

Accesați link-ul de mai jos și vedeți datele din 2019:
http://statistica.gov.md/newsview.php?l=ro&idc=168&id=6466&parent=0

5 октября 2019