Pensia alimentara

20 октября 2018 68

Sotul meu are un copil din prima casatorie. Achita lunar pensia alimentara prin executor. O luna a fost pe foaia de boala, fiind operat. Din foaia de boala tot se achita pensia alimentara? Apoi trei luni la rand a achitat restanta pensiei alimentare sume mari. Insa din cate a observat, copilului nu i s-au procurat haine pentru scoala si nici imbracaminte de iarna. Poate tatal copilului sa achite pensia alimentara prin procurarea bunurilor necesare pentru copil ( imbracaminte , incaltaminte) si care bunuri anume? Este vreo lege unde sa fie scris despre asta?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, dvs., puteti merge impreuna cu tata copilului si sa cumparati toate cele necesare apoi mergeti la executorul judecatoresc responsabil de procedura de executare si ii comunicati ca tatal a achitat suma x respectiv, solicitam ca suma data sa fie considerata achitata in contul pensiei alimentare si nu pretindeti careva... mai detaliat plati in valoarea sumei achitate. Adica in suma x poate fi inclusa pensia pentru doua luni, respectiv urmatoarele doua luni executorul nu va incasa silit pensia.

21 октября 2018