Pensia alimentara

20 ноября 2018 22

Pot cere ca soțul să achite pensie alimentara pentru copil și pentru mine, daca nu pot sa am divorțul in următorul 1,5 ani din motiv că sunt însărcinată? Menționez că nu locuim împreună. Va mulțumesc. Și dacă da, cum e procedura?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

1. Interdicția de a desface casatoria pe timpul graviditatii si 1an dupa, este doar pentru sot. Respectiv, dacă sotia doreste, casatoria poate fi desfacuta chiar si in aceasta perioada.
2. Pensia de întreținere pentru copil poate fi încasată doar de la momentul nasterii copilului.
3. Pensia de întreținere pentru sotie poate fi... mai detaliat încasată daca sotia este gravidă, si maxim pina ce copilul implineste 3 ani, indiferent daca sotii sunt sau nu in casatorie.
4. Pensiile pentru copil si cea pentru sotie (fosta sotie) nu se suprapun si se achita separat.
5. Incasarea pensie de intretinere are loc printr-o hotărâre judecătorească. Trebuie sa va adresati in instanta de judecată cu o cerere.

20 ноября 2018