Pensia alimentară atunci când tatăl este decăzut din drepturi

29 ноября 2020 65

Mama a doi copii de 13 și 14 ani a divortat inca in anul 2000. Tatăl copiilor este decăzut din drepturi din 2013. Judecata a hotărât că tatăl va achita pensia alimentara pentru ambii copii in marime de 1.000 de lei luna. Acesta a achitat pensia doar un an și câteva luni. În cazul când tatăl este decăzut din drepturi, mai poate mama cere prin instanta sau în altă parte ca tatăl să achite pensia? Executorul nu prea își face treaba. Mersi anticipat.

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Obligația de a achita pensia alimentară persistă și atunci cînd părintele este decăzut din drepturile părintești.

Debitoarea deja se află într-o procedura de executare, prin urmare nu necesită a se adresa undeva.

Urmează de adresat în adresa executorului judecătoresc cu o cerere bine întemeiată de a lua măsurile de rigoare plus... mai detaliat de recalculat suma restanta pentru toată perioada neachitării.

Pentru ajutor vă puteți adresa.

2 декабря 2020

Buna ziua. Mersi mult pt răspuns. Unde pot apela mai departe pentru ajutor?

3 декабря 2020
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

068621067 sau adomenco@yahoo.com

3 декабря 2020