Pensia alimentara pentru 3 copii, tatal munceste peste hotare

12 января 2022 96

Buna ziua. Am divorțat, am 3 copiii minori la întreținere, iar tatal lor lucreaza legal peste hotare. Care ar fi pensia alimentara in acest caz, adica care este modalitatea de calculare a acesteia.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
există 2 variante, cotă din venituri sau suma fixă,
(1) Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.

În cazurile cînd... mai detaliat părintele care datorează întreţinere copilului său are un salariu şi/sau alte venituri neregulate sau fluctuabile ori primeşte salariu şi/sau alte venituri, total sau parţial, în natură, ori nu are un salariu şi/sau alte venituri, precum şi în alte cazuri cînd, din anumite motive, încasarea pensiei de întreţinere, sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri, este imposibilă, dificilă sau lezează substanţial interesele uneia dintre părţi, instanţa judecătorească poate să stabilească cuantumul pensiei de întreţinere într-o sumă bănească fixă plătită lunar sau, concomitent, într-o sumă bănească fixă şi sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri conform art.75.

12 января 2022