Pensia alimentara pentru copil

23 апреля 2023 55

Bună ziua. Am un băiețel de 8 anișori și vreau să cer încasarea pensiei de întreținere de la tatăl lui, cu care nu am fost căsătoriți. Nu știu care este procedura și actele de care am nevoie. Mă poate ajuta cineva?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Chiar dacă nu ați fost căsătorită cu tatăl copilului dar acesta este înscris în certificatul de naștere a copilului, puteți solicita pensia fără probleme.
În cazul cînd tatăl copilului nu este indicat în certificatul de naștere, trebuie de stabilit paternitatea prin judecată cu efectuarea expertizei ADN după care deja puteți solicita... mai detaliat pensia.

23 апреля 2023