Pensia alimentara pentru un student la colegiu

23 июня 2020 288

Buna ziua. Am doi copii, sunt divortata de tatal lor, care achita pensie alimentara. Cu sapte ani in urma, instanta a stabilit marimea pensiei alimentare la 1780 de lei pentru ambii copii. Acum baiatul a atins varsta de optsprezece ani si invata la colegiu prin contract, care costa 9.000 de lei pe an. Cum ramane cu pensia alimentara? Exista asa lege ca tatal sa-i achite pensia alimentara pana termina colegiul?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Conform art. 111, Codul Familiei:

Articolul 111. Stingerea obligaţiei de întreţinere
(1) Obligaţia de întreţinere, apărută în baza contractului privind plata pensiei de întreţinere, încetează în urma decesului uneia dintre părţi, a expirării duratei contractului sau conform clauzelor acestuia.
... mai detaliat (2) Plata pensiei de întreţinere, în baza hotărîrii instanţei judecătoreşti, încetează în cazurile:
a) atingerii de către copil a vîrstei de 18 ani sau obţinerii de către acesta a capacităţii depline de exerciţiu sub vîrsta de 18 ani;
b) adopţiei copilului care primeşte pensia de întreţinere;
c) căsătoriei descendentului inapt de muncă;
d) restabilirii capacităţii de muncă a persoanei care primeşte pensia de întreţinere;
e) recăsătoririi fostului soţ inapt de muncă care primeşte pensia de întreţinere;
f) decesului creditorului întreţinerii sau al debitorului întreţinerii;
g) anulării hotărîrii judecătoreşti privind încasarea pensiei.

Deci, obligaţia de achitare a pensiei de întreţinere se stinge odată cu atingerea de către copil a vîrstei de 18 ani.

Servus

24 июня 2020