Pensia alimentara si decaderea din drepturile părintești

5 ноября 2020 480

Copilul meu are 3 ani si 9 luni. Tatal recunoaște copilul, dar pensia alimentara refuza sa o achite, îmi spune că dacă o va plati, îmi va lua copilul. Pana acum mi-a fost frica, dar m-am decis și vreau să cer prin instanta pensia alimentara. El este la inchisoare deja a 2 oara. Este posibil ca el sa fie obligat sa achite pensia alimentara pe cei 3 ani din urmă și de acum înainte, dar în același timp sa-l fie decazut din drepturile părintești? El în certificatul de nastere al copilului nu figurează că tata. Va rog sa mă ajutați cu un raspuns.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca in certificatul de naștere a copilului persoana in cauză nu figurează ca tată, nu e posibil de solicitat pensie alimentară, nici nu puteți decădea din drepturi deoarece juridic nu este identificat persoana. Faptul ca dumneavoastră cunoasteți faptic cine e tatal, nu ofera temei la actiunile ce doriți să le... mai detaliat faceți.
Totodată in lipsa inscrierii persoanei ca tata in certificatul de naștere, el nu are nici un drept in raport cu copilul, astfel nu poate lua.

6 ноября 2020
  • Юрисконсульт

Buna d-na Lidmila, e posibel, dar din cauza ceia, că tata copilului nu este indicat în adeverința de naștere, DVS a trebui să faceți o expertiză biologică pentru a constata DNK lui. Dacă v-a fi pronunțată o hotărîre de divorț, copilul o să rămînă cu DVS, mai ales tata e... mai detaliat condamnat. El este îngînfat, se conduce de niște noțiuni proaste criminale, îi atenționezi să nu mai pronunțe așa amenințări.

10 декабря 2020