Pensia alimentară și decăderea din drepturile părintești

21 февраля 2023 224

Bună ziua. Fosta soție m-a decăzut din drepturile părintești fără ca eu să fi primit vreo citație în instanță. De asemenea, mi-a fost pusă interdicția de a părăsi țara. Pot contesta cumva decizia de decădere din drepturile părintești, care, repet, s-a luat fără prezența mea? Și dacă tot sunt decăzut din drepturile părintești, de ce trebuie să achit pensie alimentară? Mersi mult.

Jurist comments 6

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Vitalie.
Dacă abea acuma aţi aflat despre hotărîrea de decădere din drepturile părinteşti, puteţi în 30 de zile de la aflarea despre hotărîrea în cauză, solicita repunerea în termen pentru contestatea acestei hotărîri, depinde totul de termeni şi cum aţi aflat despre această hotărîre.

Referitor la obligaţia de a achita... mai detaliat în continuate pensia deşi aţi fost decăzut din drepturile părinteşti... aţi fost decăzut din drepturile părinteşti nu şi din obligaţii or obligaţia dumneavoastră de a achita pensia la rîndul său este dreptul copilului de a fi întreţinut.

Codul familiei prevede:
Articolul 69. Efectele decăderii din drepturile părinteşti

(1) Copilul ai cărui părinţi (unul dintre ei) sînt decăzuţi din drepturile părinteşti păstrează dreptul de folosinţă asupra spaţiului locativ şi toate drepturile patrimoniale bazate pe rudenia cu părinţii şi rudele sale fireşti, inclusiv dreptul la succesiune.

22 февраля 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
Presupun ca temei de decădere din drepturi părintești s-a invocat eschivarea cu rea-credință de la plata pensiei alimentare.
Iar interdicția de a părăsi țara a aplicat executorul care are în gestiunea lui dosarul Dvs privind obligarea de a achita pensia alimentară.

Așa stabilește Codul Familiei, că părintele decăzut din drepturi părintești... mai detaliat nu este scutit de obligația de a achita pensia alimentară.

Referitor la hotărârea de decădere din drepturi părintești este necesar de a face cunoștință cu dosarul și de a identifica dacă a fost corect efectuată citarea legală a Dvs și dacă s-a demonstrat reaua-credință a Dvs la îndeplinirea obligațiilor părintești. Ulterior, dacă sunt temeiuri de repunere în termen și declarare a apelului, se acționează în acest sens. De asemenea, putem solicita restabilirea în drepturi părintești.
Dacă aveți întrebări suplimentare, puteți să mă contactați pe nr. 068769517.

22 февраля 2023

Va multumesc din suflet am intales tot, eu cinstit nu am degind sa Fac sfada sau sa ma vad cu ea sau nustiu ce, voi afla ce suma trebue sa achit o sai achit cai copilu meu dar sceasta ca ma decis de tata e o prostie doar pe foaea... mai detaliat el stie tine minute va creste a intalege, acuma mai am o intrebare la dumnevoastra va rog sa ma ajutati, eu ma aflu in Europa si passport romin expira eu pot sa ma duc la ambasada romina Sami Fac altu no sa am probleme?? Sunt cu domicilui in Moldova, mersi mult

22 февраля 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Desigur aveți această oportunitate de a vă perfecta actele la ambasadă sau consulat.
Pentru aceasta vă programați la adresaelectronică, https://www.econsulat.ro/
Taxa (contravaloarea blanchetei) pentru eliberarea unui pașaport simplu electronic este de 59 de euro sau echivalentul în moneda locală.

22 февраля 2023

Mersi mult pentru ajutor, o zi buna

22 февраля 2023

Sunt foarte profesionali avocați va recomand , bravoo

22 февраля 2023