Pensia alimentară și posibilitatea de a o micșora

19 апреля 2023 65

Bună ziua. Sunt divorțat de 3 ani, fosta soție de un an, este căsătorită cu alt bărbat. Cei doi copii au rămas cu ea. E posibil ca suma pe care o am să o achit lunar copiilor, și anume 1.000 lei pentru fiecare copil, să fie micșorată din cauză că mi-am pierdut lucrul la fabrică (mai mult de jumătate de salariați au fost concediați) și alte venituri în afară de salariul pierdut nu am. Vă rog frumos să indicați articolele din textele legale care mă pot ajuta!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Dacă mărimea pensiei a fost stabilită în cuantum fix, nu veți putea reduce din mărimea pensiei pe motivul indicat de dumneavoastră.
Dar dacă doriți, codul familiei prevede:
Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei

... mai detaliat de întreţinere stabilite de instanţa

judecătorească sau scutirea de

plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

19 апреля 2023