Pensia alimentară stabilită de o instanță din străinătate

22 февраля 2023 84

Buna ziua. Am un copil cu mama caruia nu am fost casatorit. Instanța de judecata a stabilit sa achit pensie alimentara in marime de 1.456 lei. Mama copilului a plecat peste hotare, s-a recasatorit si are inca un copil. La randul meu, am intemeiat o familie in care s-a nascut o fetita. Am apelat la instanta de judecata pentru recalcularea pensiei alimentare care a decis ca marimea acesteia sa constituie 1.000 lei pana la atingerea majoratului de catre baiat. Mama copilului a contestat aceasta hotarare, a ajuns pana la Curtea Suprema de Justitie, dar marimea pensiei a ramas neschimbata, de 1.000 lei pe luna. In aceasta situatie, mama copilului a decis sa se adreseze in instantele din Romania, unde locuieste acum, pentru a incasa pensia alimentara de la mine. Instanta din Romania judecată i-a acceptat cererea si a decis ca eu sa-i achit pensie in marime de 1/4 din veniturile lunare. Cum sa inteleg aceasta situatie, daca exista o hotarare (a CSJ) privind marimea pensiei alimentare, pe care, apropo, o achti cu regularitate? Eu detin pasaport romanesc, dar locuiesc in Republica Moldova. Ce urmeaza acum?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua, dl Igor.
Articolul 471. Refuzul de a încuviinţa executarea silită a hotărîrii judecătoreşti străine
d) există o hotărîre, chiar şi nedefinitivă, a instanţei judecătoreşti a Republicii Moldova emisă în litigiul dintre aceleaşi părţi, cu privire la acelaşi obiect şi avînd aceleaşi temeiuri sau în procedura instanţei judecătoreşti a Republicii Moldova... mai detaliat se află în judecată o cauză în litigiul dintre aceleaşi părţi, cu privire la acelaşi obiect şi avînd aceleaşi temeiuri la data sesizării instanţei străine.

23 февраля 2023