Pensie alimentară

8 октября 2021 121

Bună ziua. Unde pot să găsesc care este suma pe care trebuie s-o achite tatăl copilului în funcție de vârsta copilului și locul de trai. Când a fost stabilită pensia alimentară în mărime de 1.000 lei, locuiam într-un oraț mic, iar în prezent ne-am mutat în Chișinău, copilul are 9 ani. Tatăl copilului nu locuiește în țară.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Biroul de statistica a stabilit pentru copii cu vârsta cuprinsă între 7-17 ani care locuiesc în orașele mari, minimul de existența în sună de 2 512,6 lei.

Prin urmare, este logic ca odată cu trecerea timpului și creșterea vârstei copilului cheltuielile să se majoreze pentru întreținerea acestuia iar ca... mai detaliat să puteți pretinde la o sumă mai mare urmează să vă adresați cu o acțiune în instanța de judecată prin care să solicitați majorarea cuantumului pensiei alimentare cu argumentele de rigoare.

9 октября 2021