Pensie alimentară

14 июня 2022 120

Buna ziua. Am un copil de 1 an și 6 luni, care este cu mama lui în Moldova, iar eu mă aflu peste hotare. Achit lunar o sumă de bani pentru întreținere. Cum să fac să fie totul oficial ca mâine-poimâne să nu mă pună mama copilului să-i achit din urmă, dacă ea se răzgândește și mă dă în judecată pentru pensie alimentară? Uneori îmi cere niște sume pe care nu-mi pot permite să le achit. Cum să plătesc oficial pensie alimentară ca să evit genul acesta de situații? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna Alexandru, va sugerez sa incheiati la notar un acord privind suma lunara a pensiei de intretinere a copilului minor, iar in cazul in care nu aveti posibilitate sa faceti acest lucru, transferati prin virament toate sumele privind pensia alimentara iar in destinatia platii sa specificati pensia alimentara. Succes

15 июня 2022