Pensie alimentara

5 декабря 2018 168

Buna ziua! Eu sunt divortata de 9 ani. Tatal copilului nu a fost dat la pensie alimentara. El ne ajuta foarte, foarte rar, de exemplu cate 1.000 lei in 2-4 luni, nu prin banca. Acest an, in fiecare luna trimite cate 50 euro si crede ca intretine toata familia mea de acesti bani. Copilul nostru in 2019 implineste 18 ani. As vrea sa stiu daca pot sa-l dau pe tatal copilului in judecata pentru pensie alimentara pana la atingerea majoratului. Daca e posibil asa ceva si daca are sens. Si cum as putia legal sa-l pedepsesc pentru toate jignirile si insultele suportate? Va multumesc mult.

Jurist comments 4

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.
Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi,... mai detaliat a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare.

5 декабря 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

In partea ce tine de intrebarea cu privire la pedepsirea pentru jigniri si insulte, va comunic ca dvs., sunteti in drept sa inaintati o actiune in judecata privind apararea onoarei dvs., solicitind concomitent si un prejudiciu moral. Dar urmeaza a fi probat faptul de insulte si alte elemente jignitoare.

5 декабря 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Conform art. 69, Codul Contravenţional:
Articolul 69. Injuria
(1) Injuria adusă în public, vorbele sau faptele care înjosesc onoarea şi demnitatea persoanei
se sancţionează cu amendă de la 20 la 60 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de pînă la... mai detaliat 60 de ore.

Deci, puteţi depune o plîngere la Şeful de Post pentru injurie.

Servus

6 декабря 2018

Alimente el va achita de la data cererii ori e posibil de la data divortului? Cam cit timp aproximativ merge tot procesul?La ce suma ma pot astepta?El lucreaza peste hotare nelegal,familie nu are,alti copii nu are.Am nevoie de un avocat?Mersi de raspunsuri.

7 декабря 2018