Pensie alimentara

4 июля 2022 103

Buna! Nu am fost căsătoriți cu tatăl copilului, avem un copil de 1 an si 6 luni. Tatăl lucrează oficial peste hotare, am declarațiile de venituri pe an ale tatălui. Cum se va calcula pensia alimentara pentru copil, pornind de la aceste declarații de venituri? Ce procedura e mai bine sa aleg? Merci anticipat.

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua, puteti stabili suma pensiei de intretinere prin acord comun la notar sau prin instanta de judecata.

Cuantumult pensiei de intretinete poate fi solicitat prin doua metode:
1. Incasarea 1/4 din toate veniturile
2. Prin suma baneasca fixa

Totodata, aveti dreptul sa solocitati intretinerea sotului care ingrijeste copilul pina la virsta de 3... mai detaliat ani.

Recomand sa va adresa-ti la un avocat pentru a va ajuta cu depunerea actiunii in cazul instantei de judecata.

O zi buna.

7 июля 2022