Pensie alimentara

18 августа 2021 96

Buna ziua. Am avut o relatie timp de 15 ani fără să fim căsătoriți. Acum suntem despartiti de 1 an, dar avem un copil comun de 11 ani. Tatal este inscris in certificatul de nastere al copilului. Imi este greu sa intretin copilul, el aloca lunar cate 200-600 lei maxim. In RM nu este angajat oficial, insa lucreaza intr-o companie de transport spre Rusia. Cum trebuie sa procedez sa primesc pensie alimentara? Care este procedura? De la ce incep? Nu imi pot permite sa iau un avocat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Buna ziua.
Găsiți aici un model de cerere privind încasarea pensiei alimentare https://yavo.md/rom/modele
De asemenea, puteți solicita un avocat de stat www.cnajgs.md

18 августа 2021