Pensie alimentara

19 февраля 2022 167

Bună ziua. Soțul și soția au divorțat când copilul avea jumătate de an, iar la acel moment mama copilului nu a vrut să depună cerere pentru pensia alimentară. S-a pronunțat doar decizia de divorț și atât. Copilul are acum aproape 6 ani. Dacă mama copilului depune acum cerere pentru achitarea pensiei alimentare, va fi obligat tatăl copilului să plătească și retroactiv, pentru perioada 6 luni - 6 ani ai copilului? Sau va plăti doar începând cu anul curent până la 18 ani?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Pensia alimentara urmează a fi achitata doar din momentul adresării în instanța de judecată, nefiind dispusă plata acesteia retroactiv.

21 февраля 2022