Pensie alimentară

22 сентября 2019 153

Buna ziua. Vreau sa divortez de soțul meu, avem un copil de 1 an si 4 luni împreună. Vreau sa depun cerere pentru pensia alimentara, dar soțul e peste hotare si ma amenința că o sa vina si o sa ia fata ca sa traiasca cu el. Are el asa drept? Multumesc mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

In primul rând urmează să cunoașteți că părinții au drepturi egale fata de copil astfel acesta nu poate să vă probeze nicicum de copilul dvs.

Într-un alt capăt de idei solicitați pe lângă cererea de divorț și pensia alimentară stabilirea domiciliului copilului minor cu dvs.

22 сентября 2019