Pensie alimentara 870 de lire sterline

21 октября 2019 120

Buna ziua! E posibil sa platesti pensie alimentara 870 de lire sterline, daca nu ai un contract de munca si lucrezi ca zilier in Anglia?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Consider imposibila stabilirea cuantumului pensiei de întreținere într-un asemenea cuantum, deoarece la stabilirea pensiei de întreținere instanța de judecată trebuie sa ia în considerare nu numai necesitățile copilului dar și starea financiară a debitorului obligației de plată a pensiei de întreținere.
Chiar dacă ipotetic debitorul lucrează în Marea Britanie și are... mai detaliat un venit mai mare decât mulți dintre cei care lucrează în Republica Moldova nu uitați ca nivelul de trai, cheltuielile de chirie, pentru plata serviciilor locative comunale, și alimentație sunt cu mult mai mari decât cele din Republica Moldova.
Mai mult decât atât, fiecare dintre părinți are obligația de contribui în măsură egala la creșterea, dezvoltarea și educația propriului copil. Astfel, absolut toate cheltuielile în legătură cu aceste obligații urmează a fi împărțite și suportate în mod egal de către ambii părinți!
Mai jos vedeți ce spune Codul familiei al Republicii Moldova în privind stabilirii pensiei de întreținere în mărime fixa în cazul în care părintele obligat la plata pensiei de întreține dispune de venituri instabile și fluctuante.

21 октября 2019