Pensie alimentara achitata in temeiul unui angajament scris

1 июня 2020 107

Buna ziua! Am avut o relatie timp de 13 ani fara a fi casatoriti, din care am doi copii minori, de 10 si 4 ani. Mama copiilor nu lucreaza. Cand am decis ca rup aceasta relatie, am fost impus sa scriu un angajament ca voi plati pensie alimentara copiilor in marime de 5 mii lei lunar. Cat am avut serviciu (martie 2019 - ianuarie 2020), am achitat aceasta suma, partial prin banca, partial in numerar. Acum sunt in cautare de serviciu si achit in masura posibilitatilor mele financiare. Poate judecata sa ma impuna sa platesc in baza angajamentului meu , inclusiv toate sumele care nu au trecut prin banca? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In orice caz e bine sa aveți la mina o confirmare a sumelor achitate indiferent prin ce formă.
Instanța poate obliga, insa puteți proba imposibilitatea realizării obligatiei din motive obiective, in asa caz instanța va fi mai indulgenta.

2 июня 2020