Pensie alimentara contestata

22 января 2019 104

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, la ce rezultat pot sa ma astept dupa contestarea de catre sot a hotararii de judecata privind achitarea pensiei alimentare in suma de 2.000 lei lunar? Sotul este peste hotare, dar nu am dovezi ca munceste legal acolo. Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Prezentați în instanta de judecată care sunt cheltuielile real suportate.
Solicitați de la Politia de frontiera informație de câte ori în ultimii 1-2 ani a ieșit/întrat în țară, punctele de trecere și respectiv deduceti perioadele.
Poliția de frontiera o sa va refuze și atunci reclamați probele în proces.
Dacă vi se admite o... mai detaliat sa puteți arata ca se afla peste hotare și poate aceasta va ajută.

Privitor la rezultatul la care sa va așteptați nimeni nu va poate spune nimic deoarece, aceasta instanta de judecata decide ce suma sa acorde bazându-se pe minimum de existenta, cheltuielile și veniturile reale în primul rand ale debitorului obligației de plata a pensiei de întreținere.

22 января 2019