Pensie alimentara de la sotul plecat peste hotare

3 июля 2020 202

Buna! Fostul sot lucreaza peste hotare ca cetatean roman. Eu pot sa cer pensie alimentara din salariul lui, sau se calculeaza doar ca cetatean moldovean?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Pensia alimentară se calculează din toate veniturile persoanei, fie acestea sunt obținute pe teritoriul RM, fie pe teritoriul altui stat.

Însă, este practic imposibil să acumulezi probe privind veniturile persoanei din afara țării (contract de muncă, extrase bancare etc.)

5 июля 2020