Pensie alimentara parinti necasatoriti

16 марта 2018 781

Buna ziua. In cazul cand persoanele nu sint casatorite oficial, care e procedura ca mama sa ceara pensie alimentara de la tata copilului? In cazul ca el refuza, ce se poate de facut?

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Stimata Natalia, nu are importanta daca parintii copilului sunt casatoriti sau nu. In cazul in care parintele refuza sa plateasca pensia de intretinere el/ea pot fi actionati in judecata. Articolul 74 (3) din Codul Familiei prevede expres dreptul de adresare in judecata in caz de refuz de plata a pensiei... mai detaliat de intretinere. Iar reiesind din articolul 98 (3) Codul Familiei puteti incasa pensia de intretinere si perntru o perioada anterioara adresarii in judecata daca celalalt parinte s-a eschivat de la plata pensiei de intretinere. Textul legal il putet gasi aici http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=286119

16 марта 2018