Pensie alimentara pentru 2 copii

31 января 2022 102

Buna ziua. Am divortat de sotul meu cu care am doi copii, de 13 si 9 ani. Domiciliul copiilor a fost stabilit cu mama. Fostul sot nu lucreaza in RM, este plecat la munca in Italia. As vrea sa aflu cum pot sa-l oblig sa achite pensia alimentara copiilor si care ar fi marimea aproximativa a acesteia.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua Tatiana,
La caz pentru obligarea achitării pensiei alimentare este necesar de depus o acțiune în instanța de judecată prin care veți cere încasarea din partea soțului ăn favoarea copiilor a pensiei de întreținere a copiilor minori.
În caz că fostul soț nu este angajat în cîmpul muncii în RM... mai detaliat Dvs puteți cere de la instanța de judecată stabilirea unei sume fixe de ex: 5000-7000 lei pentru ambii copii, sau cît considerați Dvs necesar. Vă atenționez că în caz, că veți solicita sume exagerate instanța de judecată va solicita prezenatrea unor probe pertinente pentru a dovedi că Dvs cu siguranță aveți nevoie de așa sumă mare de bani pentru întreținerea copiilor.
Succes.

1 февраля 2022