Pensie alimentara pentru copii, debitorul plecat de ani buni in strainatate

23 июля 2022 116

Buna ziua. Sunt divorţată de 2 ani. Instanța a dispus incasarea pensiei alimentare pentru 2 copii minori, dar tatăl acestora nu o achita, chiar dacă titlul executoriu a fost depus la executor. Debitorul munceste de ani buni in Italia, in mod legal, cu contract de muncă. E posibil sa cer ca tatal copiilor sa platească pensia pentru copii calculata din salariul pe care il primeste acolo? Unde sa ma adresez pentru asta? Mulţumesc mult.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Maria, trebuie să-l orientezi pe executor, să iasă cu o cerere la Ministerul Justiție al țării noastre, ca ei să iasă cu o cerere la Ministerul Justiției din Italia, deoarece
este semnată Convenția despre acordarea serviciilor juridice.

23 июля 2022